egopsychoterapia.pl
ul. Jagiellońska 78 C1, 05-120 Legionowo
Pon. - Pt. 8:00-20:00, Sob. 8:00-14:00

Standardy ochrony małoletnich

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) zmieniające dotychczasową ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, której tytuł na mocy tychże zmian otrzymuje brzmienie „O przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich” (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.) w EGO Centrum Psychoterapii z siedzibą w Legionowie 05-120, ul. Jagiellońska 78 C1, obowiązują Standardy ochrony małoletnich.

Od początku funkcjonowania placówki, najważniejszą zasadą wszystkich działań podejmowanych zarówno przez pracowników, jak i współpracowników jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każda zatrudniona osoba oraz każdy współpracownik ma obowiązek traktować dziecko z szacunkiem oraz uwzględniać jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy, w jakiejkolwiek formie. Zasady te zostały sformalizowane w formie odrębnego dokumentu. Treść Standardów ochrony małoletnich znajduje się poniżej i każdy może się z nią zapoznać.

POLITYKA OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM
Preambuła
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel EGO Centrum Psychoterapii jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Członkowie personelu traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez członków personelu wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych placówki oraz swoich kompetencji.

Rozdział I
Objaśnienie pojęć
§ 1.
1. Personel,  to osoby zatrudnione, współpracujące lub świadczące usługi, które biorą udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych małoletnim lub mogą mieć kontakt z małoletnim.
2. Małoletnim jest osoba, która nie ukończyła 18 roku życia lub nie zawarła małżeństwa, w wyniku którego uzyskała pełnoletniość.
3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
4. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
5. Krzywdzenie małoletniego należy rozumieć jako popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego (w tym czynu nieobyczajnego) na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu placówki lub przez zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
6. Przemoc fizyczna, to celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu. Jej skutkiem mogą być wszelkiego rodzaju urazy fizyczne takie jak np. złamania, siniaki, rany, poparzenia czy obrażenia wewnętrzne.
7. Przemoc psychiczna, to wszelkie działania wpływające negatywnie na psychikę dziecka, takie jak np. poniżenia, upokarzanie i ośmieszanie, manipulowanie, brak wsparcia i uwagi.
8. Przemoc seksualna, to angażowanie małoletniego w aktywność seksualną przez osobę dorosłą. Wykorzystywanie seksualne odnosi się zarówno do zachowań z kontaktem fizycznym jak i do tych bez kontaktu (np. prezentowanie małoletniemu materiałów pornograficznych, podglądanie czy ekshibicjonizm).

Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
§ 1.
1. Personel placówki posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, członkowie personelu podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
3. Personel monitoruje sytuację i dobrostan dziecka.
4. Rekrutacja członków personelu EGO Centrum Psychoterapii odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu. Każda zatrudniona osoba, ma obowiązek dostarczenia aktualnego zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej) Kodeksu karnego, w art. 189a (handel ludźmi) i art. 207 (znęcanie się) Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
5. Personel zna i stosuje zasady bezpiecznych relacji personel-dziecko, ustalone w placówce.

Rozdział III
Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego – zasady ogólne
§ 1.
1. Zagrożenie bezpieczeństwa małoletnich może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.
2. Na potrzeby Polityki przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:
• popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, gwałt, znęcanie się nad dzieckiem)
• doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie
• doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem)
§ 2.
1. W przypadku podjęcia przez pracownika EGO Centrum Psychoterapii podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik jest zobowiązany do natychmiastowej reakcji zmierzającej do powstrzymania zachowań niedozwolonych i zapewnienia ochrony małoletniemu.
2. W powyższej sytuacji pracownik podejmuje interwencję, wzywa rodziców/opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa oraz informuje ich o podejrzeniu.
3. Pracownik powinien sporządzić  dokumentację w tej prawie i opracować plan pomocy małoletniemu, który powinien zawierać działania adekwatne do sytuacji:
• w przypadku ubóstwa, można poinformować opiekuna dziecka o możliwościach wsparcia (np. ośrodki pomocy społecznej)
• w przypadku zaniedbania, można poinformować o możliwości wsparcia psychicznego, w szczególności o telefonie zaufania oraz o poradniach specjalistycznych
• w przypadku przemocy, można wszcząć procedurę Niebieskiej Karty oraz sporządzić plan wsparcia.
4. W sytuacji, kiedy rodzic/opiekun prawny nie jest zainteresowany pomocą małoletniemu, pracownik sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego.
5. W przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie małoletniego są zagrożone lub gdy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa na małoletnim, pracownik sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury..
§ 3.
Wszyscy pracownicy EGO Centrum Psychoterapii, którzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęli informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
§ 4.
W przypadku, gdy zgłoszono podejrzenie krzywdzenia dziecka przez członka personelu, osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy. 

Rozdział IV
Zasady ochrony wizerunku dziecka
§ 1.
1. EGO Centrum Psychoterapii zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie zobowiązującymi przepisami prawa.
2. Placówka, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
§ 2.
1. Personelowi EGO Centrum Psychoterapii nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
2. W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, członek personelu może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
§ 3.
1. Upublicznienie przez personel placówki wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
2. Pisemna zgoda, o której mowa w pkt. 1, powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany.

Rozdział V
Zasady bezpiecznych relacji pracowników placówki z małoletnimi 

1. Personel jest zobowiązany do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi i każdorazowego rozważenia, czy ich reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.
2. Personel jest zobowiązany do działania w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania.

Zachowania pozytywne:
1. W komunikacji z małoletnim należy zachować cierpliwości i szacunek.
2. Należy słuchać uważnie małoletniego i udzielać mu odpowiedzi adekwatnych do wieku i sytuacji.
3. Należy zapewnić  dziecko, że jeżeli czuje się niekomfortowo z jakimś zachowaniem, sytuacją czy słowami, może o tym powiedzieć, i może oczekiwać pomocy.
4. Należy doceniać i szanować wkład małoletnich w podejmowanie działań i traktować ich równo (bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd).
5. Należy szanować prawo małoletniego do prywatności, a jeżeli trzeba odstąpić od tej zasady, należy to wyjaśnić.
6. Podejmując decyzje dotyczące małoletniego, należy poinformować go o tym i starać się brać pod uwagę jego oczekiwania.
7. Należy zawsze być przygotowanym na wyjaśnienie swoich działań wobec małoletnich.
8. Należy zachować szczególną ostrożność wobec małoletnich który doświadczyli nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. 

Zachowania negatywne:
1. Zabrania się zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać małoletniego.
2. Zabrania się krzyczeć na małoletniego w sytuacji innej niż wynikająca z jego bezpieczeństwa lub innych małoletnich.
3. Zabrania się bić, szturchać, popychać ani w inny sposób naruszać nietykalność fizyczną małoletniego.
4. Zabrania się nawiązywać z małoletnim jakichkolwiek relacji intymnych lub seksualnych (seksualne żarty, komentarze, gesty, udostępnianie treści erotycznych lub pornograficznych, bez względu na formę). 
5.Zabrania się utrwalać wizerunek małoletniego dla potrzeb prywatnych (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie). Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci. Nie dotyczy to zdjęć dokumentujących dane wydarzenie zgodnie z art. 81 prawa autorskiego.
6. Zabrania sięi zapraszać małoletnich do swojego prywatnego domu/mieszkania i spotykać się z nimi poza godzinami pracy.
7. Zabrania się kontaktować się z małoletnimi przez prywatne kanały komunikacji i media (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych). Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z małoletnimi i ich rodzicami poza godzinami pracy są kanały służbowe.
8. Zabrania się proponować małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych lub nielegalnych substancji, jak również używać ich w ich obecności.
9. Zabrania się innego niż niezbędny kontakt fizyczny z dzieckiem. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia
zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Należy kierować się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez małoletniego lub osoby trzecie. Zatem można w zależności o wieku, sytuacji, innych czynników wykonywać czynności pielęgnacyjne, higieniczne, pomagać dziecku w ubieraniu i rozbieraniu się, myciu, korzystaniu z toalety, powstrzymania dziecka od zrobienia sobie lub innym krzywdy, asekurowania podczas wykonywania ćwiczeń gimnastycznych, wspierania dziecka podczas wykonywania zadań terapeutycznych (np. ćwiczeń logopedycznych). Kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.
10. Zabrania się ujawniania informacji wrażliwych dotyczących małoletniego wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych małoletnich. Obejmuje to wizerunek małoletniego, informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
11. Zabrania się zachowywać się w obecności małoletnich w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec małoletniego relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).

Rozdział VI
Przepisy końcowe
§ 1.
1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
2. Standardy są dostępne na stronie internetowej placówki: www.egopsychoterapia.pl
2. W oparciu o standardy opracowano ich skróconą wersję, zawierającą informacje istotne dla małoletnich.  

WERSJA SKRÓCONA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH W EGO CENTRUM PSYCHOTERAPII

Przemoc i krzywdzenie są niestety bardzo częste i zdarzają się zarówno w rodzinach, szkołach, jak i innych miejscach, w których zdarza Ci się przebywać. Możesz doświadczyć tych zjawisk także w przestrzeni internetowej, np. podczas zajęć, komunikacji z innymi lub gry. Dla nas nadrzędną wartością jest to, żeby zapewnić Ci bezpieczny rozwój, a w tym celu wprowadziliśmy Standardy Ochrony Małoletnich, które są dla nas nie tylko obowiązkiem zawartym w ustawie, ale także drogowskazem relacji i budowania przyjaznej przestrzeni dla Ciebie.
1. Osoby, które kontaktują się z Tobą podczas wykonywania swojej pracy, powinny zachowywać się grzecznie i z poszanowaniem Twoich potrzeb.
2. Jeśli doświadczysz sytuacji, w której ktoś Cię skrzywdzi, upokorzy lub będzie Ci przykro, lub wiesz, że ktoś inny ma z tym problem, zgłoś to do swojego rodzica/opiekuna prawnego.
3. Pracownikom nie wolno stosować w stosunku do Ciebie przemocy.
4. Pracownikom nie wolno na Ciebie krzyczeć.
5. Masz prawo do informacji o wszystkich decyzjach, które są w stosunku do Ciebie podejmowane i wyjaśnienia dlaczego takie są.
6. Masz prawo do prywatności. Pracownikom nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, z wyjątkiem Twoich rodziców lub opiekunów prawnych.
7. Dbamy o Twoją prywatność, dlatego jeśli nie chcesz być na zdjęciach, masz prawo powiedzieć NIE.
8. Pracownikom nie wolno zachowywać się w Twojej obecności niewłaściwie, używać wulgarnych słów, gestów lub żartów, obrażać kogokolwiek, nawiązywać w wypowiedziach do Twojej atrakcyjności, używać przemocy.
9. Nikomu nie wolno Cię krzywdzić, w jakikolwiek sposób.
10. Pracownikom nie wolno nawiązywać z Tobą jakichkolwiek relacji romantycznych, ani składać Ci propozycji o nieakceptowalnym przez Ciebie charakterze.
11. Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji.
12. Pracownikom nie wolno przyjmować pieniędzy, ani prezentów od Ciebie.
13. Masz prawo być traktowany tak samo jak wszystkie inne dzieci. Pracownicy nie powinni nikogo faworyzować.
14. Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz.
15. Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
16. Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania, spotykać się z Tobą poza jego godzinami pracy, ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.
17. Podczas korzystania z Internetu, bądź ostrożny.

Pamiętaj! Zawsze kiedy czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje się nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi EGO Centrum Psychoterapii, który Cię wysłucha i pomoże!

NIE JESTEŚ SAM!
Czasem każdy z nas ma gorszy dzień i w pełni to rozumiemy, ale jeśli coś złego dzieje się u Ciebie lub w Twojej rodzinie, otoczeniu, albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać, możesz zadzwonić pod te numery:
116 111 – Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Jeśli będziesz obawiać się o swoje zdrowie lub życie, zadzwoń pod nr alarmowy 112.